Може би си струва да се разсеем от ежедневните грижи и по нов начин да оценим красотата и удивителността на обичайните неща ?!
Има изобретения, които живеят вечно. Например, най-обикновената маса. Този чудесен шедьовър на мебелното изкуство като правоъгълна дъска с четири крака от незапомнени времена е служила на човека. На масата по-удобно било да се яде, готви, да се майстори нещо …
Масата играе особена роля в дома, нали върху нея се случва великото тайнство на приемането на храната. Не случайно в христианската традиция едно от най-сериозните провинения било оскверняването на масата. Табута, имащи в Средните векове сакрален смисъл, са дошли до нас в нормите от етикета: на масата не трябва да се караме и да ругаем, да се подпираме с лакти и гръд,оше повече —да сядаме на нея или да си качваме краката. Нали масата едновременно символизирала и щедрата земя, и благословените дарове на Бог, тя напомняла на европейците за масата на Тайната Вечеря, на която се решила съдбата на Христос… Разположението на гостите и домакините на масата също имало (и има до днес ) дълбоко значение: зад кръглата маса на легендарния Артур всички били равни. А ето реалните короновани Карловци и Людовиковци, сядайки начело на правоъгълна маса, подчертавали с това своето господстващо положение. Още повече ,че голямата част от гостите им въобще не се удостоявали с покана на кралската маса — това било привилегия на особено важни и знатни персони. Така се е проявявала още една символична функция на масата — обединяване на избрани хора за общуване. А нали общуването е намиране на общото.
Любовта и уважението към този предмет- мебел се изразявали и в желанието всячески да го украсят: с резба, инкрустация, скъпи тъкани —покривки , живи цветя, изискани съдове… Така че, сядайки на празничната маса, знайте, че всъщност, вие извършвате няколко «обряда»: поддържате своя живот (храните се ), обединявате се с близки хора(общувате) и се докосвате до красотата (любувате се на подредената маса).
Как е започнало всичко?
В древността хората седяли на голата земя и ядяли храната,намираща се също тамс ръце. Явно това напълно ги устройвало — как иначе да си обясним, че много хилядолетия от съществуването на homo sapiens не била измислена такава проста вещ като масата. Вече в епохата на Мемфис се появили първите образци на тази мебел. В тези времена те нямали първостепенно значение нито в стопанството, нито при обредите. Затова не ги изработвали с такъв разкош, като леглата или саркофазите.
Отначало хората използвали като маси големи камъни с плоска повърхност или плосък камък,сложен върху три-четири други не много големи камъка.
В Древен Египет се появяват маси от дърво, но били ниски ,тъй като седяли зад тях на възглавници. Древните маси по-нищо не се отличавали от сегашните.
Гърците усъвършенствали египетските маси. Направили ги по-спретнати , «ергономични» и красиви. Съществува мнение, че първата гръцка маса била табуретката, която украсили с такава сложна дърворезба, че да сидиш зад нея било просто неловко…
Масите се използвали само за ядене. Затова най-важните характеристики на тази мебел били мобилността и лекотата: след обяда масичките били изнасяни от стаите. Бронзът, дървото и мрамора били най-популярните материали за изработката на маси.
Древните гърци, славещи се със своя либерализъм и ораторско изкуство, при провеждането на преговори за пръв път решили да закръглят ъглите на масата и я поставили върху извити крака . Така се появила кръглата маса . Кръгла маса е исторически и политически термин за обозначаване на равноправни съвещания и преговори, използва се и преносно, за мирен начин за достигане на компромисно решение. Днес кръгли маси се използват в двустранни и многостранни преговори и конференции.
Тъй като използваната маса е кръгла, то тя няма „главно“ и „странични“ места, поради което никой от седящите край нея няма привилегирована позиция и всички се считат за равнопоставени. Идеята се свързва и с легендата за крал Артур и рицарите на Кръглата маса в Камелот.
Интересно ли Ви е да надникнете в света и историята на масата, прочетете Втора част на ‘история на масата’!